ایام فاطمیه؛ شهادت حضرت فاطمه زهرا

بسم الرب الزهرا

محمد رسول الله

علی ولی الله

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

زندگانی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، سرشار از بندگی خالصانه خداوند متعال بود و در مدت کوتاه از عمر با برکت حضرت، خطبه ها، کلمات قصار، ادعیه، اشعار، فضائل، کرامات و ...... از حضرت به دست ما رسیده است.

لذا بنده قطره ی بسیار بسیار کوچکی از فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها را می آورم.

فضیلت اول:

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: آنگاه که در شب معراج داخل بهشت شدم، دیدم بر در بهشت با خط طلا اینچنین نوشته اند: "معبودی جز خداوند یگانه نیست، محمد حبیب خداست، علی ولی خداست، فاطمه بنده مخصوص خداست، حسن و حسین بندگان خالص و برگزیده خدا هستند، و لعنت خدا بر دشمنان همه آنها باد." 1.

فضیلت دوم:

پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: اولین کسی که داخل بهشت می شود فاطمه سلام الله علیها است. 2.

فضیلت سوم:

امام صادق علیه السلام فرمودند: برای فاطمه در نزد خداوند نُه اسم وجود دارد:

فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، رضیه، مرضیه، محدثه و زهراء. 3.

فضیلت چهارم:

رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

من بشری هستم همانند شما که از بین شما زن می گیرم و به شما نیز زن می دهم، مگر دخترم فاطمه را که امر ازدواج وی از آسمان نازل شده است.4.

فضیلت پنجم:

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند:

ملعون است، ملعون است کسی که بعد از من به دخترم فاطمه ظلم کند و حق او را " که فدک باشد" غصب نماید و او را شهید گرداند. 5.

فضیلت ششم:

از امام صادق علیه السلام سوال شد: چه کسی حضرت فاطمه سلام الله علیها را غسل داد؟ فرمود: امیرالمومنین علی علیه السلام او را غسل داد؛ چرا که فاطمه صدیقه بود و صدیقه را باید شخصی صدیق غسل بدهد. 6.

کلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در نقل معجزه ای از معجزات حضرت علی علیه السلام.

از حضرت فاطمه سلام الله علیها نقل است که فرمودند:

" زلزله ای بسیار عظیم در زمان ابوبکر رخ داد و مردم از ترس و وحشت به سوی ابی بکر و عمر دویدند، ولیکن آندو را دیدند که خودشان سراسیمه بسوی خانه علی علیه السلام می دوند.آنگاه مردم نیز به دنبال آن دو به سرعت، به سوی خانه حضرت علی علیه السلام رسیدند و دیدند که آن حضرت خیلی آرام و بدون هیچ اضطراب و نگرانی از آن واقعه، از منزل خارج شدند و سپس از میان آنان عبور کرده و بر بالای یک بلندی رفتند و در آنجا نشستند، در حالیکه به اطراف و حوالی شهر نگاه می کردند و زمین را می دیدند که (همچون آب در جوشش) غلیان می کرد.

آنگاه حضرت علی فرمودند: گویا هلاکت شما همانطوری که می بینید حتمی است.

گفتند: و چگونه نترسیم، در صورتیکه ما تا به حال چنین زلزله عظیمی ندیده بودیم؟

آنگاه حضرت علی لبهای مبارکشان را تکان دادند و ضربه ای با دست بر زمین زدند و فرمودند: چه شده است تو را ( ای زمین)، آرام باش! آنگاه بلافاصله زمین آرام شد و مردم بیشتر از آنچه از خود زلزله متعجب بودند از این معجزه حضرت تعجب کردند، تا اینکه آن حضرت بسوی مردم رفته و فرمودند: آیا شما از کار من تعجب کردید؟گفتند: بلی.

فرمود: پس بدانید که همانا من همان کسی هستم که خداوند متعال در قرآن فرموده است: ( روزی زمین زلزله سختی خواهد کرد و تمامی محتویات خود را بیرون خواهد ریخت و انسانی در آن هنگام خطاب به زمین می گوید: چه شده تو را ای زمین! ساکت باش) و من همان انسانم که لحظاتی قبل، این سخن را به زمین گفتم و آن نیز اطاعت کرد و در مورد اینکه در قرآن کریم آمده است"( و زمین در آن هنگام خبرهایش را بازگو خواهد کرد) من همان کسی هستم که هم اکنون زمین اخبارش را با من در میان گذاشت." 7.

حکمت اول:

حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند: هر که خالص ترین عبادت خود را به سوی خداوند بالا بفرستد، خداوند متعال نیز برترین و بهترین مصلحت و تقدیرش را برای او پایین میفرستد. 8.

حکمت دوم:

حضرت فاطمه فرمودند: همانا خوشبخت به معنای تمام و واقعی آن کسی است که علی علیه السلام را در زندگی خویش و پس از مرگش دوست بدارد. 9.

منابع:

1.الطرائف ص64، مائه منقبة ص87؛ ارشاد القلوب ص 234؛ کشف الیقین ص459

2.مناقب ابن شهر آشوب ج3، ص 329؛ بحارالانوار ج37، ص170؛ کنزالعمال ج12، ص110

3.کشف الغمه ج1، ص463؛ البحار ج43، ص10

4.الکافی ج5، ص568، ح 54؛ الفقیه ج3، ص393، ح4382؛ مکارم الاخلاق ص 204

5.العدد القویه ص225؛ کنزالفوائد ج1،ص149؛ وسائل الشیعه ج11، ص518

6.الفقیه ج1،ص142، ح399؛ علل الشرایع ص184؛ مناقب ابن شهر آشوب ج3،ص138؛ دعوات راوندی ص 254.

7.علل الشرایع ج2، ص556؛ دلائل الامامه ص1؛ تاویل الآیات ص806؛ المناقب ج2، ص324

8.تفسیر العسکری ص347، ح177؛ عدة الداعی ص233؛ مجموعه ورام ج2،ص108

9.ینابیع الموده ص213؛ العمدة ص200؛ بشارة المصطفی ص 149؛ دلائل الامه ص7.

فرا رسیدن سالروز شهادت اولین شهید راه ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام، را به محضر مبارک حضرت صاحب الزمان و همه ی شیعیان و محبین تسلیت عرض میکنم.

مرحم زخم علی مرتضی خواهد آمد.

یا علی



طبقه بندي:  

۱۳٩٢/۱/٥ | پيام ها ()

.: Weblog Themes By M a h S k i n:.