مناظره امام حسن عسکری علیه السلام با کندی

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد رسول الله

علی ولی الله

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

فرا رسیدن ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسگری علیه السلام رو به امام زمان و همه شیعیان و محبین پیامبر و آل پیامبر تبریک عرض میکنم.

 تناقض در آیات قرآن؟!

اسحاق کِنْدی از فیلسوفان و دانشمندان بزرگ عراق بود او قرآن را مطالعه کرد، دید که بعضی از آیات قرآن با بعضی دیگر، در ظاهر سازگار نیست، بلکه ضدّ هم هستند،تصمیم گرفت کتابی در تناقض قرآن بنویسد، این کار را شروع کرد.

یکی از شاگردان او به محضر امام حسن عسکری ـ علیه السّلام ـ رسید، امام به او فرمود: آیا در میان شما مرد با شهامتی نیست که با استدلال، استاد کندی را از این کار باز دارد؟!

شاگرد گفت: ما شاگرد او هستیم، چگونه او را از این کار باز داریم؟

امام حسن عسکری ـ علیه السّلام ـ فرمود: سخنی را به تو می‌آموزم، نزد او برو و همین سخن را به او بگو، به این ترتیب که: نزد او برو و چند روز او را در این کاری که شروع کرده کمک کن وقتی که با او دوست و مأنوس شدی، به او بگو، سؤالی به نظرم آمده می‌خواهم از تو بپرسم، او می‌گوید بپرس، به او بگو: «اگر گویندة قرآن (خدا) نزد تو آید، آیا ممکن است که مراد او از آیات قرآن، غیر از آن معنائی باشد که تو گمان کرده‌ای و آن را معنا آن گرفته‌ای؟

استاد کندی می‌گوید: آری چنین امکانی دارد. در این هنگام به او بگو تو چه می‌دانی، شاید مراد خدا از آیات قرآن غیر از آن معانی باشد که تو فهمیده‌ای.

شاگرد نزد استاد اسحاق رفت و مدّتی او را در کار تألیف آن کتاب کمک کرد، تا این‌که طبق دستور امام حسن ـ علیه السّلام ـ به او گفت:
آیا ممکن است که خدا غیر از این معنی را که تو از آیات قرآن فهمیده‌ای، اراده کرده باشد؟

استاد فکری کرد و سپس گفت: سؤال خود را دوباره بیان
کن، شاگرد بار دیگر سؤال خود را مطرح کرد.

استاد گفت: «آری ممکن است که خدا ارادة معانی دیگر غیر از معانی ظاهری کرده باشد» سپس به شاگرد گفت: این سخن را چه کسی به تو یاد داده است؟

شاگرد گفت: به دلم افتاد، و از تو پرسیدم.

استاد گفت: این کلام، بسیار بلندپایه است، که از مانند تو بعید است سرزند، تو هنوز به چنین مقام عالی علمی نرسیده‌ای.

شاگرد گفت: این سخن را از امام حسن عسکری ـ علیه السّلام ـ شنیده‌ام.

استاد گفت: اینک حقیقت را گفتی، و چنین مسائلی جز از این خاندان شنیده نمی‌شود.

آن‌گاه استاد، درخواست آتش کرد، و تمام آن‌چه را دربارة تناقض گوئی قرآن تألیف کرده بود سوزانید و نابود کرد.[1]

منبع:

[1] ـ انوار البهیّه، ص 286، نشر منشورات دینی مشهد.
ابن شهر آشوب، «المناقب»جلد4، ص424

السلام علیک یا حسن بن علی العسگری علیهماالسلام

یا علی

/ 24 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مدافعان حریم ولایت

سلام بر محبین اهلبیت علیهم السلام ضمن تشکر از حضور ارزشمند شما به اطلاع میرسانم که منابع و روایاتی را که وعده داده بودم هم اینک بر روی وبلاگ مدافعان حریم ولایت قرار گرفته است. ملاحظه این روایات به قضاوت بهتر و مستند شما کمک خواهد کرد (روایاتی که مورد استناد سلمان رشدی و امثالهم قرار گرفته)

امـیـــــــــــــــــر قـافـلـه عـشـــق

[لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند] [لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند] نَحنُ وَسِيلَتُهُ فِي خَلقِه و نَحنُ خاصَّتُهُ و مَحلُّ قُدسِهِ و نَحنُ حُجَّتُهُ فِي غَيبِهِ و نَحنُ وَرثَةُ أنبِيائِه ما اهل بيت رسول خدا(ص) وسيله ارتباط خدا با مخلوقاتيم، ما برگزيدگان خداييم و جايگاه پاکي ها، ما دليل هاي روشن خدا و وارث پيامبران الهي هستيم. حضرت زهرا(س) [لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند] [لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند][گل][لبخند]

یاس

سلام با دو پست جديد آپم و منتظر حضور گرم شما دوست عزيز[گل] ببخشيد دير بهتون سر زدم سرم شلوغ بود و مسافرت هم بودم. مثل هميشه اموزنده و عالي مرسي

بلاغ مبین

هر روز ساعت دلم را عقب میکشم تا خیال کنم، دیر نکرده ای هنوز... "اللهم عجل لولیک الفرج" بسمه تعالی سلام علیکم. منتظر حضورتون هستم. یاحق

مرتضی

عرض سلام و احترام خدمت شما مهدی یاور گرامی خدا قوت و خسته نباشید مخلصیم با مطلبی جالب تحت عنوان ( ازدواج امام عسگری با مادر امام زمان ) و نوای دل نشین مداحی (در مورد ولادت امام عسگری) که بسیار دلنشین است ، به روزم خیلی ممنون و سپاسگزارم که با نظرات ارزشمند خود بنده را در جهت بهبود مطالب یاری و دلگرم می کنید در پناه حضرت حق ، زیر سایه امام زمان ، دست علی یارتان یا مهدی [لبخند]

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐─────────────────────────────────────────────────────┌ حضرت اميرالمؤمنين امام علی(درود خداوند تبارك و تعالی بر او) فرمودند: بُخل ننگ، و ترس نقصان است. و تهيدستى مرد زيرك را در برهان كُند مى سازد و انسان تهديست در شهر خويش نيز بيگانه است. نهج البلاغه - حكمت 2 ┘─────────────────────────────────────────────────────└

زهرا

سلام البته اون مطلبي كه براش دعوت شده بوديد با عنوان " تكان دهنده است .... غربت حضرت بابا يعني اين" در قسمت آرشيو موجوده شما هم لينك شديد. مطلب تون رو مطالعه كردم، بسيار زيبا و مفيد بود برام. ممنون در پناه حضرت بابا باشيد[گل]

زهرا

سلام آمـــــــــــــدیم، نبـــــــــودید[گل]

سید

احسنت به شما ادامه بدیدن خیلی مطالبتون مفیده

ایرانی

سلام ازنشانه های شیعیان صفوی همین است که برای شرکیات وغلویات وقت دارندولی برای تلاوت قرآن وآن هم یک جزب یعنی 5صفحه خیر!!! ازاول تاآخر وبلاگ تان کفر وشرک می بارد! این یاعلی گفتن ولبیک یامهدی گفتن ...را بجای خدای سبحان صدا زدن،می توانیدبگوئیدازکدام منبع شارع مقدس است؟