شهادت حضرت فاطمه زهرا؛ فاطمیه دوم

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد رسول الله

علی ولی الله

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

مطالبی در مورد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، ویژه فاطمیه دوم

1. اثبات شهادت حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها از کتب شیعه و سنی.

امام کاظم علیه السلام می فرمایند:

«ان فاطمة علیها السلام صدیقة شهیدة ... ; فاطمه علیها السلام بانوی بسیار راست گویی است که او را به شهادت رسانده اند .» 

کافی، ج1،ص458 "کتاب شیعیان"

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم : و إنّی لمّا رأیتها ذکرت ما یصنع بها بعدی ، کأنّی بها و قد دخل الذّل فی بیتها و انتُهکَت حُرمتُها و غُصِبَ حقّها و مُنِعَت إرثها و کسر جنبها و أسقطت جنینها و هی تنادی یا محمداه فلا تجاب ...... فتکون أوّل من تلحقنی مِن اهل بیتی فتقدم علیّ محزونة مکروبة مغمومة مقتولة ...

فرائد السمطین ج2 ، ص 34 و 35 . " کتاب اهل سنت"

من هر زمان او را می بینم یاد آن چیزی می افتم که بعد از من با وی رخ خواهد داد . انگار که من او را می بینم که ذلت در خانه وی داخل شده است و حرمتش شکسته شده است و حقش غصب گردیده است و از ارثش محروم گردیده است و پهلویش شکسته شده است و فرزند در شکمش سقط شده است در حالیکه صدا می زند یا محمداه ولی کسی جواب وی را نمی دهد ... پس او اولین کسی است که از خانواده ام به من خواهد پیوست . پس به نزد من می آید در حالیکه اندوهگین و سختی کشیده و غمگین است و کشته شده است.

تا اینجا شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها از کتب شیعه و سنی با سند صحیح اثبات شد.

2. عده ای هستند که معتقدند، پیامبر برای ابوبکر و عمر و.... شفاعت میکنند و آن ها را از عذاب نجات میدهند. به حدیث زیر که از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم وارد است، توجه کنید.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:

«یا فاطمة! لو ان کل نبی بعثه الله وکل ملک قربه شفعوا فی کل مبغض لک غاصب لک ما اخرجه الله من النار ابدا;ای فاطمه! اگر تمام پیامبرانی که خدا برانگیخته و تمام فرشتگانی که مقرب درگاه خود گردانده است، برای هر کینه توزی که حق تو را غصب نموده است، شفاعت کنند، هرگز خدا او را از آتش [دوزخ]خارج نمی سازد .»

بحارالانوار، ج 76، ص 354

با توجه به حدیث فوق، این ادعا باطل می باشد و شفاعتی برای غاصبین حقوق اهل البیت علیهم السلام از جانب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم، صورت نخواهد گرفت. و مدعی یا مدعیان این ادعا، در گمراهی آشکاری بسر می برند.

3.تهمت دیگری که به حضرت زهرا سلام الله علیها زدند این است که، ادعا کردند، حضرت زهرا سلام الله علیها از انفاق های امیرالمومنین علی علیه السلام ناراحت و عصبانی شدند.در حالیکه حدیث زیر، خلاف این ادعا را به اثبات می رساند.

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند : سه چیز از دنیای شما برای من دوست داشتنی است : 1-تلاوت قرآن 2-نگاه بر چهره مبارک رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم 3-انفاق در راه خدا. نهج الحیاة صفحه 276

حضرت زهرا نه تنها از انفاق های امیرالمومنین، ناراحت نمی شدند بلکه طبق گفته ی خودشان، انفاق یکی از موارد سه گانه ای هست، که نزد حضرت دوست داشتنی می باشد.

4. تهمت دیگری که به امیرالمومنین علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها وارد ساختند این است که، ادعا کردند که امیرالمومنین علی علیه السلام در زمان حیات حضرت فاطمه سلام الله علیها، از دختر ابوجهل خواستگاری کرده و با این کار، حضرت فاطمه سلام الله علیها را خشمگین نموده است.

در دروغ و کذب بودن این ادعا شکی وجود ندارد و کسانی که این روایت دروغ را جعل کردند خبر از صمیمیت موجود بین مولا علی و خانم فاطمه نداشتند.

حضرت على(علیه السلام) درباره محبت و صمیمیت خویش با فاطمه زهرا(علیها السلام) مى فرماید: «به خدا سوگند تا فاطمه زنده بود، او را به خشم نیاوردم و او نیز کارى نکرد که مرا به خشم آورد. هر گاه به او مى نگریستم، غم و اندوه من برطرف مى شد» بحارالانوار، علامه مجلسى، ج 43، ص 133 ـ 134

5. ادعای دیگری که مطرح میکنند این است که حضرت فاطمه سلام الله علیها از ابوبکر و عمر راضی شد و آن دو را بخشید. برای ثابت شدن بطلان این ادعا، به منابع اهل سنت متوسل می شویم.

روایتی معروف از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم وجود دارد که هم در منابع شیعیان و هم منابع اهل سنت وجود دارد، که وجود با عظمت رسول الله فرمودند:

 ("فاطمة بضعتی فمن آذاها فقد آذانی و من آذانی فقد آذی الله"

فاطمه پاره تن من است، هر کسی او را بیازارد مرا آزرده و کسی که مرا بیازارد، خداوند را آزرده است.

و در حدیثی دیگری فرمودند: خدا برای‌ غضب‌ فاطمه‌، غضب‌ می‌کند و برای‌ رضایت‌ او راضی‌ می‌شود.) تا اینجا مشخص شد که غضب حضرت فاطمه، غضب خداوند است،

حال به روایات صحیح بخاری توجه کنید:

بخارى در صحیح‌ترین کتاب اهل سنت از تداوم غضب و قهر فاطمه سلام الله علیها بر ابوبکر، سخن گفته است. در کتاب أبواب الخمس، مى‌نویسد:  " فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلى الله علیه وسلم فَهَجَرَتْ أَبَا بَکْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّیَتْ. 

"فاطمه دختر رسول خدا از ابوبکر ناراحت و از وى روى گردان شد و این ناراحتى ادامه داشت تا از دنیا رفت.

صحیح البخاری، ج 3،‌ ص 1126، ح2926، باب فَرْضِ الْخُمُسِ، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن کثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.

 در کتاب المغازی، باب غزوة خیبر، حدیث 3998 مى‌گوید:"
فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ على أبی بَکْرٍ فی ذلک فَهَجَرَتْهُ فلم تُکَلِّمْهُ حتى
تُوُفِّیَتْ  "
فاطمه بر ابوبکر غضب کرد وبا وى سخن نگفت تا ازدنیا رفت.

صحیح البخاری، ج 4، ص 1549، ح3998، کتاب المغازی، باب غزوة خیبر، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن کثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987

در کتاب الفرائض، بَاب قَوْلِ النبى (ص) لا نُورَثُ ما تَرَکْنَا صَدَقَةٌ حدیث
6346 مى‌نویسد:
" فَهَجَرَتْهُ فَاطِمَةُ فلم تُکَلِّمْهُ حتى مَاتَتْ. "پس فاطمه از ابوبکر کناره گیرى کرد و با وى سخن نگفت تا از دنیا رفت.

صحیح البخاری، ج 6، ص 2474، ح6346، کتاب الفرائض، بَاب قَوْلِ النبی (ص) لا نُورَثُ ما تَرَکْنَا صَدَقَةٌ، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن کثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.

و در روایت ابن قتیبه آمده است که هنگامى که آن دو براى عیادت آمدند،

فاطمه زهرا سلام الله علیها اجازه ورود نداد و ناچار شدند به امیرمؤمنان  علی علیه السلام متوسل شوند و آن حضرت وساطت کرد،‌ حضرت زهرا در پاسخ امیرمؤمنان علیه السلام فرمود:" البیت بیتک. "یعنى علی جان! خانه خانه تو است و من هم کنیز تو هستم، تو مختارى هر کسى را که دوست دارى اجازه ورود بدهی. امیر مؤمنان علیه السلام براى اتمام حجت و این که آن دو بعداً بهانه نیاورند که ما مى‌خواستیم از فاطمه رضایت بگیریم ؛ ولى علی نگذاشت،به آن دو اجازه ورود داد .

هنگامى که آن‌ دو عذرخواهى کردند، صدیقه طاهره نپذیرفت؛ بلکه از آن‌ها این چنین اعتراف گرفت:

نشدتکما الله ألم تسمعا رسول الله یقول «رضا فاطمة من رضای وسخط فاطمة من سخطی فمن أحب فاطمة ابنتی فقد أحبنی ومن أ رضى فاطمة فقد أرضانی ومن أسخط فاطمة فقد أسخطنی »

شمارا به خدا سوگند مى‌دهم آیا شما دو نفر از رسول خدا نشنیدید که فرمود: خوشنودى فاطمه خوشنودى من، و ناراحتى او ناراحتى من است. هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد و احترام کند مرا دوست داشته و احترام کرده است و هر کس فاطمه را خوشنود نماید مرا خوشنود کرده است و هر کس فاطمه را ناراحت کند مرا ناراحت کرده است؟.

هر دو نفرشان اعتراف کردند: آرى ما از رسول خدا اینگونه شنیده ایم. نعم سمعناه من رسول الله.

سپس صدیقه طاهره فرمود:

فإنی أشهد الله وملائکته أنکما أسخطتمانی وما أرضیتمانی ولئن لقیت النبی لأشکونکما إلیه.

 پس من خدا و فرشتگان را شاهد مى‌گیرم که شما دو نفر مرا اذیت و ناراحت کرده‌اید و در ملاقات با پدرم از شما دو نفر شکایت خواهم کرد.

به این نیز بسنده نکرده و فرمود:

والله لأدعون الله علیک فی کل صلاة أصلیها.

به خدا قسم پس از هر نماز بر شما نفرین خواهم کرد.

الإمامة والسیاسة، ج 1،‌ ص 17، باب کیف کانت بیعة علی رضی الله عنه، تحقیق: خلیل المنصور، ناشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1418هـ - 1997م

طبق روایات صحیح بخاری، حضرت زهرا سلام الله علیها بر ابوبکر غضب نمودند و از آنجایی که اذیت حضرت فاطمه، اذیت رسول خداست و اذیت رسول خدا،اذیت خداوند است، پس افراد مذکور شامل این آیه از قرآن می شوند.

ان الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الاخره و اعد لهم عذابا مهینا

سوره احزاب، آیه 57

آنها که خدا و پیامبرشان را آزار می‌دهند، خداوند آنان را از رحمت خود در دنیا و آخرت دور ساخته، و برای آنها عذاب خوارکننده‌ای آماده کرده است.

در نتیجه: ثابت شد که حضرت زهرا سلام الله علیها از ابوبکر و عمر، راضی نشدند و خشم خود را نسبت به آن دو نفر، جاودانه ساختند. از طرف دیگر، ادعای رضایت حضرت از آن دو، رد می شود.

6. علی هم کفو با فاطمه علیهماالسلام:

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

«لولا ان امیرالمؤمنین علیه السلام تزوجها لما کان لها کفو الی یوم القیامة علی وجه الارض آدم فمن دونه;به راستی اگر امیرالمؤمنین علیه السلام فاطمه علیها السلام را به ازدواج خود در نیاورده بود، تا روز قیامت بر روی زمین از آدم تا پس از آدم برای فاطمه علیهاالسلام همتایی نبود .»خصال، ج 2، ص 414

 قبل از امیرالمومنین علی علیه السلام، ابوبکر و عمر از خواستگاران حضرت فاطمه زهرا بودند که در دفعات جداگانه ای اقدام به خواستگاری کردند لذا پیامبر در جواب آن دونفر فرمود: درباره فاطمه منتظر قضا و قدر الهی هستم. و دستور خدا به پیامبر بود که حضرت فاطمه سلام الله علیها را به ازدواج امیرالمومنین علی علیه السلام درآورد.

این جریان اشاره به برتر بودن مولا علی بر دیگر افراد امت دارد. که حقا" افضل ترین فرد امت، بعد از پیامبر، مولا علی علیه السلام است.

7.پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرمایند: برترین زنان عالم، چهار نفرند، خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و آسیه بنت مزاحم و مریم بنت عمران.

 الجامع لأحکام القرآن، ج۴، ص۸۳

که حضرت فاطمه از مادر ارجمندش و حضرت آسیه و حضرت مریم، برتر است.

شهادت جانسوز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها رو به محضر مبارک مولایمان، حضرت صاحب العصر والزمان تسلیت عرض میکنیم.

یا زهرا

/ 53 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سخن

قالَتْ فاطِمَهُ الزَّهْراء ( سلام الله علیها) : نَحْنُ وَسیلَتُهُ فى خَلْقِهِ، وَ نَحْنُ خاصَّتُهُ وَ مَحَلُّ قُدْسِهِ، وَ نَحْنُ حُجَّتُهُ فى غَیْبِهِ، وَ نَحْنُ وَرَثَهُ أنْبیائِهِ.([۱]) حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود: ما أهل بیت پیامبر، وسیله ارتباط خداوند با خلق او هستیم، ما برگزیدگان پاک و مقدّس پروردگار مى باشیم، ما حجّت و راهنما خواهیم بود; و ما وارثان پیامبران الهى هستیم. --------------------------------- "مریم (س)، مادر عیسی (ع) است ". و من خواستم با چنین شیوه ‌ای از فاطمه بگویم. باز درماندم : خواستم بگویم، فاطمه دختر خدیجه ‌ی بزرگ است. دیدم فاطمه نیست. خواستم بگویم، که فاطمه دختر محمد است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم، که فاطمه همسر علی است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم، که فاطمه مادر حسین است. دیدم که فاطمه نیست. خواستم بگویم، که فاطمه مادر زینب است. باز دیدم که فاطمه نیست. نه، این‌ها همه هست و این همه فاطمه نیست. فاطمه، فاطمه است. سلام و عرض ادب و عرض تسلیت خدمت شما. التماس دعا ... یا حق...

سخن

مرابه خانه زهرای مهربان ببرید به خاک بوسی آن قبر بی نشان ببرید اگرنشانی شهرمدینه رابلدید کبوتردل مارا به آشیان ببرید کجاست آن درآتش گرفته تا که مرا برای جامه دریدن به سوی آن ببرید؟ مرااگرشوم ازدست،برنگردانید به روی دست بگیرید وبی امان ببرید کجاست آن جگر شرحه شرحه تاکه مرا به سوی سنگ مزارش کشان کشان ببرید مراکه مهربقیع است در دلم چه شود؟ اگربه جانب آن چارکهکشان ببرید نه اشتیاق به گل دارم و نه میل بهار مرا به غربت آن هجده خزان ببرید کسی صدای مرا در زمین نمی شنود ستاره ها،سخنم رابه آسمان ببرید (شاعر:افشین علا) التماس دعا... یا حق...

عاشق حسین

سلام شما میای توی وبلاگ ما که نظر نمیدی ولی ما ..... با افتخار شما لینک شدید.اگر دوست داشتید ما را هم لینک کنید. یاعلی...

عبدالحسین

چه فرقی است میان آنان که حکم تیر برای عزاداران و مشیعین حضرت زهرا سلام الله علیها صادر می کنند با عایشه که حکم تیر برای تشییع امام حسن علیه السلام صادر کرد??????? منتظرم

کلب الرقیه

سلام اگر امکان داره اسم ما رو در لینک به "وبلاگ تخصصی حضرت رقیه سلام الله علیها" تغییر دهید. ممنون ازتون یا رقیه مدد[لبخند]

مرتضی

سلام علیکم در وبلاگ عالم مقدس ملکوت دیدم که این وهابی خبیث خیلی از دست شما ناراحت بود گفتم بیام اینجا و هم از شما تشکر کنم هم این وعده رو به شما بدم که شک نکن این کارهای شما در نزد خداوند محفوظه و باعث عاقبت به خیری شما میشه تا ااونجایی که برای شما امکان داره بزن تو دهن این جاهل های لعین ایشالله موفق باشید

احمدباباخانی

عرض سلام و ادب و احترام ابتدا بگم که مطلبت رو قول داده بودم تا آخر بخونم که خوندم الان خیــــــــــــــــــــــــلی جالب بود خوشم اومد وبعد با مطلبی صوتی با عنوان شب های پیشاور با سخنوری آیت الله سلطان الواعظین در خدمت شما عزیزان هستم امیدوارم به این مطالب گوش کنین که خیلی سودمندند حق نگهدار [گل]