تراویح سنت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم یا بدعت عمر؟

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد رسول الله

علی ولی الله

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

السلام علیک یا مهدی صاحب الزمان

خدایا اگر در ایام سپری شده شعبان ما را نیامرزیدی در باقی مانده آن ما را بیامرز.

ماه ضیافت پروردگار عالم برای مومنان نزدیک است و انتظار مومنان به سر آمد. یکی از اعمال ماه رمضان نوافل ماه رمضان هست که خوانده می شود که در نزد شیعه اثنی عشری به این نام معروف و در نزد اهل سنت به نماز تراویح معروف است.

از وقتی که خلافت الهی امیرالمومنین امام علی علیه السلام غصب شد جامعه اسلامی از مسیر مستقیم خود خارج شد و بدعت ها در دین گذاشتند. یکی از این بدعت ها همین بدعت تراویح است که توسط خلیفه ی دوم مخالفین شیعه گذاشته شد و آنقدر مردم به این بدعت ها روی آوردند که زمانی که امیرالمومنین می خواستند این بدعت را از بین ببرند با مشکلات جدی رو به رو می شدند.

روایت معروف در این زمینه موجود هست که شیخ طوسى در تهذیب الاحکام از عمار از امام صادق(علیه السلام) نقل کرده است که از ایشان در مورد خواندن نوافل ماه رمضان در مساجد سؤال شد و حضرت در پاسخ فرمودند:

 لمّا قدم امیرالمؤمنین(علیه السلام) الکوفة أمرالحسن بن علیّ(علیه السلام) أن ینادی فی الناس: «لاصلاة فی شهر رمضان فی المساجد جماعة»، فنادى فی الناس الحسن بن علیّ بما أمره به أمیرالمؤمنین فلمّا سمع الناس مقالة الحسن بن علیّ صاحوا: واعمراه، واعمراه. فلمّا رجع الحسن إلى أمیرالمؤمنین قال له: ماهذا الصوت؟ فقال: یا أمیرالمؤمنین: الناس یصیحون: واعمراه، واعمراه، فقال أمیرالمؤمنین: قل لهم: صلّوا.

وقتى امیرالمؤمنین به کوفه آمد به حسن بن علی دستور داد تا در میان مردم ندا دهد: «در ماه رمضان نبایستى نماز نافله در مساجد به صورت جماعت خوانده شود». حسن بن على طبق فرمان امیرالمؤمنین را در میان مردم نداداد. هنگامى که مردم این پیام را شنیدند فریاد برآوردند: واعمرا، واعمرا. وقتى حسن بن على نزد امیرالمؤمنین بازگشت، امیرالمؤمنین به او فرمود: این صداها چیست؟ او عرض کرد: اى امیرالمؤمنین مردم فریاد مى‌زنند: «واعمراه، واعمرا» امیرالمؤمنین فرمود: به آنها بگو نماز را(به صورت جماعت) بخوانند.

منتهى المطلب فی تحقیق المذهب، ج6، ص142.

خود شیخ طوسی رحمه الله علیه بعد از نقل این روایت گفتند امیرالمؤمنین خواندن نوافل را منع نکرد، بلکه خواندن آنها را به صورت جماعت منع کرد و وقتى دید این کار موجب فساد و فتنه مى‌شود، اجازه داد تا طبق عادتشان نوافل را به صورت جماعت بخوانند.

تهذیب الأحکام، ج3، باب فضل شهر رمضان، حدیث 30.

نکته ای که قابل تامل هست برادران اهل سنت به این روایت استناد می کنند از باب قاعده ی الزام که امیرالمومنین نماز تراویح را قبول داشتند و امر به خواندن کردند. در جواب گفته می شود که در روایت امیرالمومنین فرمودند قل لهم صلوا و با توجه به این عبارت لاصلاة فی شهر رمضان فی المساجد جماعة که دستور امیرالمومنین هست این نتیجه حاصل می شود که خود امیرالمومنین با آنها نماز نخوانده است و امیرالمومنین کسی است که هرگز سنت پیامبر را ترک نمی فرمودند و اگر خواندن نوافل به صورت جماعت سنت می بود امیرالمومنین نه تنها منع نمی فرمودند بلکه ترغیب هم می کردند، در نتیجه خواندن تروایح به جماعت سنت عمر بوده که در روایت مردم فریاد زدند واعمرا واعمرا. به قول خودش هذه النعمه البدعه.

روایت دیگر این که کلینى از زراره و محمد بن مسلم و فضیل روایت کرده که آنها از امام باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) از جماعت خواندن نافله‌هاى شب ماه رمضان، سؤال کردند و آنها در پاسخ فرمودند:

انّ النبیّ کان إذا صلّى العشاء الآخرة انصرف إلى منزله ثمّ یخرج من آخر اللیل إلى المسجد فیقوم فیصلّی، فخرج فی اوّل لیلة من شهر رمضان لیصلّی کما کان یصلّی، فاصطف الناس خلفه فهرب منهم إلى بیته و ترکهم، ففعلوا ذلک ثلاث لیال، فقام(ص) فی الیوم الرابع على منبره، فحمداللّه‌ و أثنى علیه، ثمّ قال: أیّها الناس انّ الصلاة باللیل فی شهر رمضان من النافلة فی جماعة بدعة وصلاة الضحى بدعة، ألا فلاتجتمعوا لیلاً فی شهر رمضان لصلاة اللیل ولاتصلّوا صلاة الضحى، فانّ تلک معصیة ألا فانّ کل بدعة ضلالة و کلّ ضلالة سبیلها إلى النار ثمّ نزل وهو یقول: قلیل فی سنة خیر من کثیر فی بدعة.. الکافى، ج4، ص154.

چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) نماز عشاء را مى‌خواند، به طرف منزلش رهسپار مى‌شد، آنگاه آخرشب به مسجد مى‌آمد تا نماز بخواند. در شب اوّل ماه رمضان از خانه بیرون آمد تا همچون گذشته نماز بخواند، مردم پشت سر او صف بستند تا با او نماز بخوانند. پیامبر که این صحنه را دید از آنها گریخت و به طرف خانه‌اش رفت. این حادثه سه شب تکرار شد. حضرت در روز چهارم، بر منبر رفت و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: اى مردم! خواندن نمازهاى نافله شبهاى ماه رمضان به صورت جماعت، بدعت است. ونماز ضُحا بدعت است. در شب ماه رمضان براى اقامه نماز نافله شبهاى آن اجتماع نکنید و نماز ضُحا را نخوانید؛ زیرا این کار معصیت است. بدانید که هر بدعتى گمراهى است و هر گمراهى به آتش راه دارد.» پیامبر پس از ایراد این سخنان از منبر پایین آمد، در حالى که مى‌فرمود: عمل اندکى که مطابق با سنت باشد از عمل زیادى که بدعت باشد بهتر است.

نماز ضحا یک نماز مستحبی در میان اهل سنت هست که متاسفانه این نماز را می خوانند!

روایت دیگر در این زمینه که کلینی از عبید بن زراره از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که حضرت فرمود:

کان رسول اللّه‌ صلی الله علیه وآله وسلم یزید فی صلاته فی شهر رمضان اذا صلّى العتمة، صلّى بعدها، فیقوم الناس خلفه فیدخل و یدعهم، ثمّ یخرج إیضاً فیجیئون فیقومون خلفه، فیدعهم و یدخل مراراً؛ تهذیب الأحکام، ج3، ص69، باب فضیلت ماه رمضان، حدیث 29.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در ماه رمضان بعد از نماز عشا، زیاد نماز مى‌خواند. پس از نماز عشاء به نماز مى‌ایستاد و مردم پشت سر او مى‌ایستادند، ولى پیامبر آنها را رها کرده و به منزل خود باز مى‌گشت. سپس از خانه خارج مى‌شد تا به نماز بایستد، باز مردم مى‌آمدند و پشت سر او مى‌ایستادند و پیامبر هم آنها را رها کرده به منزل مى‌رفت و این کار چند بار تکرار مى‌شد.

نتیجه‌اى که از این روایات گرفته مى‌شود این است که پیامبر با ترک مردم و برگشتن مکرر به خانه، آنها را از خواندن نوافل به صورت جماعت نهى مى‌کرد. اما مردم به سبب علاقه به خواندن نافله به امامت پیامبر، کوتاه نمى‌آمدند. وقتى پیامبر دید که مردم بر این کار اصرار دارند، در روز چهارم برفراز منبر رفت و پس از حمد و ثناى خداوند فرمود:

أیّها الناس انّ الصلاة باللیل فی شهر رمضان من النافلة فی جماعة بدعة و صلاة الضحى بدعة. ألا فلا تجتمعوا لیلاً فی شهر رمضان لصلاة اللیل و لاتصلّوا صلاة الضحى، فانّ تلک معصیة ألا فانّ کلّ بدعة ضلالة و کلّ ضلالة سبیلها إلى النار. ثمّ نزل و هو یقول: قلیل فی سنة خیرٌ من کثیر فی بدعة. من لایحضره الفقیه، ج1، ص87، کتاب الصوم.

اى مردم! به جماعت خواندن نوافل شبهاى ماه رمضان، بدعت است و نماز ضُحا بدعت است. آگاه باشید، هیچگاه در شبى براى اقامه نماز (مستحبى) در ماه رمضان اجتماع نکنید و نماز ضُحا نخوانید؛ زیرا این کار معصیت است. آگاه باشید! هر بدعتى، گمراهى است و هر گمراهى به آتش راه دارد. آنگاه از منبر پایین آمد در حالى که مى‌گفت: عمل اندکى که مطابق با سنت باشد، بهتر از عمل زیادى است که بدعت باشد.

در نتیجه: اظهر من الشمس است که خواندن جماعت یعنی عمل کردن به سنت عمر بدعت است و هر گمراه کننده ای در جهنم است.

جناب شوکانی هم که از اهل سنت هستند گفته اند: خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم معتقدند که خواندن این نماز به صورت جماعت بدعت است. نیل الأوطار، ج3، ص50

علمای بزرگوار شیعه هم از اهل البیت پیامبر پیروی کرده و معتقدند که خواندن نوافل ماه رمضان به صورت جماعت بدعتی است که بعد از پیامبر رحمت حادث شده است، و از دسته مواردی است که از طرف خداوند متعال هرگز دلیل و حجتی در مورد آن نازل نشده است.

شیخ طوسی گفته است: نوافل ماه رمضان بایستى به صورت فرادى به جاى آورده شود و خواندن آنها به جماعت، بدعت است. الخلاف، کتاب الصلاة، مسأله 268.

علامه حلی گفته است: از نظر همه علماى شیعه، خواندن این نماز(نوافل ماه رمضان) به صورت جماعت جایز نیست. تذکرة الفقها، ج2، ص282.

در منتهی المطلب هم چنین آورده که علماى شیعه معتقدند، به جماعت خواندن نوافل ماه رمضان، بدعت است. منتهى المطلب فی تحقیق المذهب، ج6، ص142.

ان شاالله همه ی ما، پیرو سنت پیامبر و اهل البیت پیامبر علیهم السلام باشیم ولاغیر.

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی

/ 10 نظر / 171 بازدید
؟

سلام ،آفرین به شما.لطفا به وبلاگ های دکتر قنبری سر بزنید.و نظرتان را بفرمایید.http://naarvan1.blogfa.com/ و http://bbiqarar.blogfa.com/

نويسنده ي وبلاگ احياي شعائر حسيني

سلام و سلامتي تان مستدام عرض ارادت داريم خدمت همه ي امام حسيني هايي كه تقويم دل شان هميشه محرم است. با مطلبي جديد درباره ي ارتباط ظهور امام زمان عليه السلام با شناختن و شناساندن امام حسين عليه السلام با حضورتون ما رو منور مي فرماييد. حسيني بمانيد[گل] ياعلي مدد بر عمر لعنت

ملیکا شاکرنژاد

سلام ببخشیدنمازتراویح چندرکعته واصلا یعنی چه ؟هم درلغت وهم درعمل.؟تشکر

ملیکاشاکرنژاد

سلام منظورتان نفهمیدم این بودپاسخ من ؟ضمنالطف کرده وآپی من رابافردموذدنظر تان برای همه نمایش بدهیدتابدانم منظورشماچیست؟ نیزمنتظرپاسخ سوالم هستم. واگرنخواستیدپاسخ بدهیداشکال نداره یک سایتی برام معرفی کنیدکه پاسخگو باشدباتشکراازشما درضمن احتمالا سن وسالتون خیلی بالاست که حرف ازبنی صدرمی زنیدچون اون زمان من تاچندین سال بعدمن هنوز دنیانیامده بودم بابای من اون وقت کم سن بودند!شماازکی حرف می زنید؟حتما آیپی رانمایش بدهیدتشکرمجدد

ملیکا شاکرنژاد

سلام برای من واضح شدکه یاواقعا خیلی از کامیوتر نمی دانید ویا خیلی خودتان راباعرض معذرت به جهالت زده اید کجای این دو آیپی همخوانی دارد وعین آیپی من رامشخص می کند؟ واقعا برایتان متاسفم این ازسواد کامپیوتریتان! واین ازقدرت علمی تان به سوالات دینی! واین ازبرخوردتان باکاربرتان! واین ازشعارتان به مولا علی گفتن که گوش همه را کر نموده ولی امثالتان مایه شرمندگی ماشیعیان هستند. خواستم نفرینت کنم ولی ازخدا ترسیدم برویدتوبه کنید. آدرس سایت هم که ندادید انگار همه سایت ها راشما پاسخ میدهیدکه بخل ورزیدید ؟!!!!

ملیکاشاکرنژاد

سلام لعنت بر دروغگوئی که ازخدانمی ترسدوشک خودش رامنهج!!!!پاسخگوئی نموده ونظرمی دهدکه تو بافلان کس و اون ناصبی!!!که نمی دانم کی هست!! یکی هستیدوبخدا دروغ! کافی نت نظرمی دهی!بخدا دروغ شیعه نیستی !بخدا دروغ(البته ادعاندارم که من آسیه ومریم خدیجه وزینب وووهستم )حسب ظاهر .خدامی داند اگرهمه این حرف هات راست بودخداحفظ تون کنه واگر دروغ انشاءالله خداحق من رو ازشمابگیره باعدلش به حق زهرآء سلام الله علیها واقعا این وبلاگ از علم داره می باره!!!!! ازاخلاق حسنه بیدادکرده!!!! ازاحترام به کابرش وای وای!!! ازادعا که نگوچیزی نمونده ازمدار و نیروی گریز ازمرکز خارج بشه!!! برای یک سوال ساده اینقدرعلم شنگه میخواست؟ خب بگو بلدنیستم خیلی سخته نه؟ بااین سن وسالتون که البته حدس من است باتوجه حرف خودتون برای شمازشته.

ملیکاشاکرنژاد

سلام جناب بلدنیستی وجرئت هم نداری راستش رو بگی چون معروفه هرچی بیسوادتر ونفهم تر و مغرورتر(باعرض معذرت) علتی که من این سوال را ازتون کردم اینکه اولا دیدم شمااین پست را زدید و نمازی بنام تراویح را رد و انکار کردیدوبدعت خواندید بسیارخب.احسنت.آفرین.....خوبه؟یاهنوزتعریف کمه؟ حالا من حق ندارم ازخودتون که دم ازتراویح وبدعت اون زدیدبپرسم اصلا این نمازچی هست؟ اینه مباحث علمی تان!!!! وای وای!!!!! یک چیزهای مهم تری خواستم بگم که حیف وقت آدمی زادکه تو این وبلاگ بیاد وباشمابحث کنه

ملیکاشاکرنژاد

سلام خلاصه چی شدتراویح بدعت هست یانه؟ اگربدعت میدونیدیعنی اون رو رد وانکارکردید درسته؟ پس بنظرمیادخودت هم پست تون رانخوندید چون همینجوری ازیکجاگرفتید وپیست کردید!!!!مثل خیلی هاکه سرمایه شون پیست هست نه علم!!! درسته آقای بلدنیستی؟

ملیکاشاکرنژاد

سلام ازاینکه به تمام سوالات من پاسخ های علمی دادید!!!! ومنهج تان را رو کردید!!!وادب تان رانشان دادید مثل بکاربردن رهگذر !!!به تازه واردان!!!!وپاسخ سلام تان باعلامت تعجب!!!!وازاین مواردکه نشانه فهم وشعورتان است!!!!تشکریم کنم. [گل][گل]

علیرضا بابائی

سلام آقا امیر محمد میگم ایشون همون شاپرک خانم یا مولوی ابراهیمی و یا بهتر بگم مرد یا زن سه هزار چهره نیست ؟؟؟ [لبخند]