فضائل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد رسول الله

علی ولی الله

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

وجود نورانی و مقدسه حضرت زهرا سلام الله علیها، دارای فضائلی هستند که اولا بی شمار و ثانیا بی نظیر می باشد. بارها پیش آمده که رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم بر دستان حضرت زهرا بوسه زدند و ایشان را فراوان تکریم می فرمودند اما نه از جهت پدر و دختر بودن، بلکه به دلیل عنایت ها و فضائل و مقاماتی که خداوند متعال به حضرت زهرا سلام الله علیها عطا فرموده بودند.

در این پست وبلاگ، قطره ای بسیار کوچک از فضائل بی شمار حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها نقل می کنیم که در کتب شیعه آمده است.

فضیلت اول: شیخ صدوق در کتاب امالی از ابن عباس نقل کرده است که گفت: اهل بهشت هنگامی که در بهشت غرق در رحمت الهی هستند نوری را مانند نور خورشید مشاهده می کنند که درخشندگی و تابش خاصی دارد.

بهشتیان گویند: خداوندا، تو در کتاب عزیز خود فرموده ای: لایرون فیها شمسا (سوره انسان، آیه 13) در بهشت خورشید را نمی بینند. پساین چه نوری است؟

خداوند تبارک و تعالی جبرئیل را به سوی آنها روانه کند و به آنها بگوید: لیس هذه بشمس، و لکن علیا و فاطمة ضحکا فاشرقت الجنان من نور ضحکهما.

این نوری که مشاهده کردید نور خورشید نیستف بلکه علی و فاطمه علیهماالسلام خنده ای کردند، و از نور لبخند آنها چنین تابشی و درخششی در بهشت ظاهر گردید.

امالی صدوق:333 ضمن ح11 مجلس 44، بحارالانوار 35/241 ، تاویل الآیات 2/752 ضمن ح7، تفسیر برهان 4/412 ضمن ح6، مناقب ابن شهر آشوب 3/329

فضیلت دوم: علی بن ابراهیم قمی در تفسیر خود از امام باقر علیه افضل الصلاة و السلام در ذیل این آیه شریفه ( انها لاحدی الکبر، نذیرا للبشر - سوره مدثر ایه 35 و 36 - او یکی از بزرگترین آیات الهی است، و بیم دهنده آدمیان است) نقل کرده است که فرمودند:

یعنی بها فاطمة سلام الله علیها. مقصود فاطمه است.

علامه مستنبط می گوید: لفظ بشر که در آیه ذکر شده شامل حضرت آدم علیه السلام و تمام نسل او تا روز قیامت می باشد.

تفسیر قمی 2/396، بحارالانوار 24/331 ح55، و 43/23 ح 16 ، تفسیر برهان 4/402 ح1

فضیلت سوم: امام صادق علیه افضل الصلاة والسلام فرمودند: سمیت الزهراء زهراء، لانها کانت تزهر لامیرالمومنین علیه السلام فی النهار ثلاث مرات بالنور.

حضرت زهرا سلام الله علیها، زهرا نامیده شده است به خاطر اینکه در روز سه مرتبه درخشش نورانی برای امیرالمومنین داشت.

علل الشرایع 1/180 ح2، بحارالانوار 43/11 ح2

فضیلت چهارم: طبری در کتاب دلائل الامامه در نامگذاری آن حضرت به فاطمه از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل کرده است که فرمودند:

لانها فطمت هی و شیعتها و ذریتها من النار.

زیرا او و شیعیان او و ذریه اش را از آتش باز داشته و برکنار داشته اند.

دلائل الامامه 149 ح60

فضیلت پنجم: همچنین طبری در همان کتاب گفته است: روایت شده که:

انها سمیت الزهراء، لان الله عزوجل خلقها من نور عظمته.

حضرت زهرا سلام الله علیها، زهرا نامیده شده است بخاطر اینکه خداوند تبارک و تعالی او را از نور عظمت خود آفریده است.

کشف الغمه 1/464 به روایت حضرت امام باقرالعلوم علیه السلام

فضیلت ششم: در کتاب خصائص الفاطمیه از جابر جعفی روایت شده است که امام صادق علیه السلام فرمودند:

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم از خداوند تبارک و تعالی نقل کرده است که فرمودند:

لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی علی لما خلقتک، و لولا فاطمه لما خلقتکما.

اگر به خاطر وجود تو نبود عالم هستی را به وجود نمی آوردم، و اگر علی نبود تو را نمی آفریدم، و اگر فاطمه نبود هیچکدام از شما دو نفر را خلق نمی کردم.

این حدیث توسط سید حسن میرجهانی در کتاب جنة العاصمه 148 نقل شده است.

فضیلت هفتم: شیخ صدوق در کتاب خصال از امام صادق علیه السلام نقل کرده است که فرمودند: ان علیا و فاطمة بحران من العلم عمیقان.

همانا علی و فاطمه دو دریای عمیق و بیکران علم و دانش اند.

الخصال 1/65 ح96، تفسیر برهان 4/265 ح2، بحارالانوار 24/98 ح5

فضیلت هشتم: جابر از امام باقر علیه السلام در تاویل این آیه شریفه ( و ذلک دین القیمة - سوره بینه ایه 5 - این است دین استوار ) نقل کرده است که فرمودند:

مراد فاطمه سلام الله علیها است.

تاویل الایات 2/829 ح1 ، تفسیر برهان 4/489 ح1.

در کتاب تاویل الایات ذیل این حدیث نوشته شده که، یعنی آن حضرت دارای دین محکم و استوار است.

فضیلت نهم: شیخ صدوق در کتاب عیون اخبار الرضا علیه السلام از امیرالمومنین علیه السلام و آن حضرت از رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم نقل کرده است که فرمودند: پروردگار سبحان به من فرمودند:

لو لم اخلق علیا لما کان لفاطمة ابنتک کفو علی وجه الارض من آدم فمن دونه.

اگر علی را نیافریده بودم برای دخترت فاطمه از اولین و آخرین نظیر و همتا و همشانی نبود.

عیون اخبار الرضا 1/177 ح3و4، بحارالانوار 43/92 ح2

عزیزان شیعه و برادران اهل سنت هم می توانند با نوشتن یک فضیلت از فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها در نظرات این بخش، ثواب عظیمی ببرند و با خواندن فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها حظ وافر ببرند.

از خداوند متعال می خواهم بحق حضرت زهرا سلام الله علیها اولا ظهور فرزند برومندش حضرت ولی عصر ارواحنافداه را در این سال قرار بدهد و ما را با حضرت زهرا سلام الله علیها محشور بگرداند.

السلام علیکِ یا مولاتنا فاطمة الزهراء

یا علی

/ 6 نظر / 36 بازدید
مهدی

محمد رسول الله علی ولی الله اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم[گل]

ali

بلبلی خون دلی خورد و گلی حاصل کرد باد غیرت به صدش خار پریشان دل کرد قره العیــن من آن میوه دل یـــادش باد که چه آسان بشد و کار مرا مشکل کرد آه و فریاد که از چشم حسود مه چرخ در لحد ماه کمان ابروی من منزل کرد نزدی شاه رخ و فوت شد امکان حافظ چکنم بازی ایــــــام مرا غافــــــل کرد عرض سلام و تسلیت بنده به مناسبت ایام شهادت مادر مظلومه حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها را پذیرا باشید.امیدوارم در سایه عنایات آن حضرت سالی سرشار از موفقیت و معنویت را در پیش رو داشته باشید.

javadfamo

سلام علیکم آغاز سال جدید ، سال 1393 خورشیدی را به شما تبریک عرض می کنم. ان شاء الله سال خوبی را آغاز کرده باشید.... فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را هم تسلیت عرض می کنم ------------------------------------------------------------- در دو عالم جلال ما زهراست رمز تغییر حال ما زهراست عید با فاطمیه می آید ذکر تحویل سال ما زهراست ---------------------------------------------------------- نام وبلاگ javadfamo.blogfa.com از" معلی ، سفیر و کرشمه ؛ خطوطی برای آینده" به "خطوطی برای آینده" تغییر پیدا کرده است. لطفا این تغییر را در لینک های خود اعمال کنید. در ضمن با چند طرح مناسبتی به روز هستم و منتظر حضور گرم شما لطفا پست اول وبلاگ را هم به همراه ادامه آن در ادامه مطلب مطالعه بفرمایید... -------------------------------------------------------------- التماس دعا اللهم عجل لولیک الفرج javadfamo.blogfa.com

یه نفر...

سلام. با چند عکس جدید بروز هستم. ممنون میشم سری بزنید

مریم

سر بر شانه خدا بگذار تا قصه عشق را چنان زیبا بخواند.... که نه از دوزخ بترسی و نه از بهشت ..... به رقص درآیی..... قصه عشق ، انسان بودن ماست....

ali

حُسن لیلی جز یکی مجنون نداشت عالمی مجنون لیلای من است سلام و عرض ارادت به محضر شما محب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و تشکر از مطالب ارزنده ای که منتشر فرمودید.یاعلی